KYK Burs Sorgulama

Öğrenciler için eğitimin önemli adımlarından biri üniversitedir. KYK Burs Sorgulama üniversite için çok önemlidir. Çünkü ilk ve orta öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler artık bir meslek sahibi olabilmek ve kendilerini bir meslek dalında geliştirebilmek için yükseköğrenim kurumlarına girmek için uğraşmaktadırlar. Hemen her öğrenci ilk ve orta öğrenimlerini ailelerinin yanında tamamladığı için maddi anlamda fazla sıkıntı yaşamayan öğrenciler üniversite hayatında bu konuda sıkıntıya düşebilirler.

Bundan dolayı Kredi Yurtlar Kurumu öğrencilere üniversite yaşamları boyunca maddi olarak destek olacak burs veya kredi desteği sunmaktadır. Burs veya öğrenim kredisi almak için başvuran öğrenciler sonuçlar açıklanınca KYK resmi web sayfasından burs sorgulama veya öğrenim kredisi borç sorgulama yoluyla bilgi alabilmektedirler. Sonuçların belli olmasıyla birlikte kurum tarafından istenen belgeler temin edilip ilgili yere ulaştırılmalıdır. Belli prosedürlerin uygulanmasından sonra burs veya kredi temini için gereken işlemler tamamlanmış olacaktır.    KYK burs sorgulama yoluyla öğrenilebilen burslar için geri ödeme olmazken, krediler geri ödemeli olarak verilmektedir. Öğrenim kredileri ise üniversite öğrenimi bittikten sonra belirlenen ödeme takvimlerinde ödenmektedir. Mevcut borç KYK borç sorgulama yoluyla öğrenilebilir.

Ödeme takvimlerinde ödenmesi gereken tutar geciktirildiği takdirde beyaz eşya endeksi üzerinden fiyat artırılmaktadır. Bundan dolayı KYK sorgulama ile mevcut ödeme bilgileri düzenli bir şekilde takip edilmeli ve gerekli ödemeler zamanında yapılmalıdır. Ödemeler Ziraat Bankası bankamatiklerinden yapılabildiği için 7/24 para yatırma işlemi yapılabilir. Bankada sıra beklemeksizin yapabileceğiniz bu ödemeleri yukarıda bahsedilen yöntemlerle sorgulayıp takip edilebilir.