KPDS Sınavına Çok Az Kaldı Nasıl Çalışmalısınız?

İngilizce bilmek ile akademik düzeyde ingilizce puanı almak aslında çok farklı bir olaydır. Siz ne kadar iyi ingilizce bilirseniz bilin eğer ki o sınava uyugn bir çalışma temposu ve sınavın ruhuna uygun teknikleri kullanmazsanız sizden çok daha az bilgisi olan biri rahatlıkla sizden çok daha yüksek puan alacaktır
İşte kpds dediğimiz sınavda böyle bir sınavdır. Bilgiyi ölçmesi açısından ve düzenli yapılıp çok fazla kişi tarafından bu sınava giriliyor olmasından şirketler bu sınavı önemsiyorlar ve kpds sınavından yüksek puan almanız her zaman size bir artı sağlayacaktır.
Kpds sınavından nasıl yüksek puan alırsınız?
Bu sınavdan yüksek puan almak için mutlaka sınava girmiş kişilerin sınav sırasında yaşadığı sorunları öğrenmelisiniz. Kpds uzun sor ve yorucu bir sınavdır. Bunların yanında elbetteki zaman kısıtı da bulunmaktadır. Sınav esnasında zamanı nasıl iyi kullanmanız gerektiğini nerede neler yapmanız gerektiğini ve hangi soruları nasıl okuyup çözmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Ne kadar iyi ingilizce bilirseniz bilin bu sınavı geçmek için belirli bir stratejinizin olması gerekmektedir.
Kpds’den yüksek not almak için kurslara ihtiyacım var mıdır?
Bu soru aslında tamamen sizinle alakalı bir durum teşkil edecektir. Eğer belirli bir disiplinle çalışmışsanız ve daha önce kpds sınavına girmişseniz kurs almadan da evden çalışabilirsiniz fakat ilk defa giriyorsanız ingilizce seviyeniz de iddiali bir seviyede değilse bu sınava girmeden önce takviye kurslardan yararlanmanız gerekecektir. Kpds kurslarının size bir avantajı da aslında disiplinli bir çalışma temposuna sokmalarıdır ve senelerdir bu sınava öğrenci yetiştiren hocaların tecrübeleridir. Bu saydıklarımız yabana atılacak ve az önemsenecek konular değillerdir.
Nasıl bir çalışma temposu önerirsiniz?
Bu sınava çalışmanın farklı metotları bulunmaktadır. Fakat size kısa zamanda yol aldıracak ve günlük hayatta da işinize yaraması, ingilizcede iletişiminizi arttırması açısından kpds kelimeleri ezberlemek daha faydalı olacaktır. Bu kelimelerin belirlenme şekilleri ise daha önceki sınavlarda çıkmış kelimelerin toparlanması ile olmaktadır. KPDS sınavı her sene iki defa olan bir sınavdır ve bu sınavlarda belirli konularda ve kategorilerde sizin ingilizce bilginizi ölçmeyi amaçlamaktadır. Haliyle ingilizcede en çok kullanılan kelimeleri sorması ve bu kelimeleri bildiğinizi anlaması lazım. Siz de kpds kelimelerini bir yerlerden edinerek öğrenebilir ve çift taraflı kazanç sağlayabilirsiniz.
İngilizce kelimelerin önemli olduğunu anladık peki kpds kelimelerini nereden alabiliriz?
Kelime ezberlemek oldukça sıkıcı zorlu ve nankör bir olaydır. Ezberlediğiniz kelimeleri sürekli tekrar etmezseniz veya günlük hayatta aktif olarak kullanmazsanız unutursunuz. Bu yüzden kelimeleri ezberlerken ve öğrenirken farklı teknikler kullanmanızda fayda vardır. Sorduğunuz soruya cevap verecek olursak kpds kelime listesi çeşitli sitelerde olmakla beraber ingilizcekelime.org sitesinden edinebilirsiniz. Bu sitede aldığınız kelimeleri test kalinde çözebilir ve bu testleri tekrar ederek kelimelerin dağarcığınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.
Ne kadar süreyle çalışmamızı önerirsiniz?
Bu sorunun kesin ve net bir yanıtı bulunmamaktadır. Çalışma süresi tamamen sizin ingilizce seviyenize, ezber kuvvetinize ve yeteneğinize bağlıdır. Yetenek dedik çünkü dil öğrenmek biraz da yetenek işidir. Zor değildir ama öğrenme süresinin ne kadar olacağına ancak bu tarz kriterler ile belirleyebiliriz. Size tavsiyemiz çalışmaya başlarken veya çalışma esnasında acaba bu kadar çalışma yeterli mi, kpds sınavından bana istediğim puanı aldırır mı diye hesaplar yapmamanız. Sınav gününe kadar sıkı ve disiplinli bir şekilde çalışmanız ve sınav günü çalışmanın verdiği özgüven ile yüksek puanlar alıp kariyerinize ve cvnize ingilizce bildiğinizi gönül rahatlığıyla koymanız.
kaynak: http://ingilizcekelime.org