Fırında Sigara Böreği

Fırında Sigara BöreğiBu Konumuzda Sizlere Fırında Sigara Böreği Nasıl Yapılır, Fırında Sigara Böreği için gerekli malzemeler, Fırında Sigara Böreği yapılışını anlatacağım.

Malzemeler 

4 adet Yufka
1/2 su bardağı Çiçek yağı
1 adet Yumurta
Çeşitli içler

Yemeğin Tarifi  

1. Bir yufka yayılır, üzeri fırçayla yağlanır, diğer yufka üzerine konur, o da yağlanır. Önce dörde, sonra herbir parça ikiye bölünür. Aynı işlem diğer iki yufka için de yapılır. (16 adet sigara böreği olacaktır).

2. Hazırlanan iç geniş kenarlarına konur, yan kenarları dökülmeyecek şekilde içe doğru katlanır ve sigara gibi sarılır.

3. Bir geniş ve derin tabağa bol su konur, hazırlanan sigara börekleri içine atılır iki el arasında biraz bastırılarak sudan alınır, fırın tepsisine yerleştirilir.

4. Üzerlerine bir yumurta sarısı sürülür, pembeleşinceye kadar pişirilir. İçler1- Peynirli iç:Beyaz peynir (200 gr. ) çatalla ezilir, ince kıyılmış maydanozla bir yumurta ilave edilir ve karıştırılır. 2- Kıymalı iç:Bir tencereye 1, 5 yemek kaşığı margarin ile ince doğranmış 2 orta boy soğan konur ve hafif pembeleşinceye kadar kavrulur. Buna 200 gr. kıyma ve tuz konur, kıyma suyunu çekinceye kadar kavrulur. Kara biber ve ince kıyılmış bir demet maydanoz ilave edilir. 3- Ispanaklı iç:Ispanak (300 gr. ) yaprakları ince doğranır, içine bir büyük boy soğan rendelenir, tuz ve kara biber katılır. Karıştırılır. Sıkılarak böreğin içine konur. 4- Patatesli iç: 4 orta boy patates ince rendelenir, içine kara biber ve tuz konur, karıştırılır, sıkılarak böreğin içine konur.

Afiyet Olsun !

Sizden Gelenler:fırında sigara böreği uzman tv