En güzel tektaş pırlanta yüzükler

Pırlanta yüzük modellerinin tartışmasız en popüler olanı pırlanta tektaş yüzükler‘dir. Tektaş yüzükler, mücevher piyasasının devleri tarafından evlilik teklifinin vazgeçilmez bir parçası haline getirilmiştir, hatta evlilik teklifinin yerini almıştır. Konu reklamlarda öyle işlenmiştir ki, siz tektaş‘ı verin, cümle kurmakla uğraşmayın anlayışı yerleşmiştir. Tektaş yüzüğü görüp, o sırada kem küm etmekle uğraşan müstakbel eşinin boynuna sarılıp Evet! diye bağıran kız tiplemesi zihnimizde yer etmiştir.

Hal böyle iken pırlanta tektaş yüzükler, reklam bombardımanına maruz kalan genç kızların son derece duygusallaştığı bir konu halini almış, uğrunda şarkılar bestelenmiştir. “Tektaşımı kendim aldım”şeklinde ortaya çıkan küskün slogan, kendisine bir pırlanta tektaş alabilecek imkana sahip çalışan kadınlar arasında çokça rağbet görmüştür.

Konunun psikolojik boyutu böyle olup bir de mesleki boyutu vardır. Tektaş Yüzükler, Kuyumculuk, mücevher, evlilik sektörünü ayakta tutan en önemli kalemlerden biri haline gelmiştir. Tektaş yüzükler adından da anlaşılacağı üzere yüzüğün üstüne monte edilmiş bir adet taştan ibaretttir. Bu taş pırlanta veya gül kesim elmas olabileceği gibi farklı sentetik taşlar da olabilir. Kadınların öncelikli tercihi pırlantadır. Yüzüğün madeni altın, platin, gümüş, bakır olabilir. En çok rağbet göreni altın, özellikle beyaz altındır.

Bir pırlanta tektaş yüzük seçmek demek aslında bir pırlanta seçmek demektir. Pırlanta seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar başlı başına bir uzmanlık dalı haline gelmiş olup ilerleyen yazılarda bölüm bölüm değinilecektir.